آموزش متره و برآورد, صفحات اصلی

متره و برآورد فونداسیون | آموزش متره پی نواری و سایر پی های ساختمانی

متره و برآورد فونداسیون

آموزش های رایگان متره و برآورد فونداسیون همیار مترور به‌صورت ویدئویی و به صورت کاملا پروژه محور و اجرایی پیش بینی شده است.

با این آموزش های رایگان که در قالب حدود بیش از 2 ساعت می‌باشد، شما می‌توانید با نحوه متره انواع پی های سازه ای اعم از پی نواری، پی گسترده و شمع ها آشنا شوید. لازم به ذکر است که این آموزش ها برگرفته از نکات روز پروژه های عمرانی در حوزه‌ی دفتر فنی می‌باشند.

اجرای فونداسیون در عموم سازه ها بی شک جز مراحل حائز به اهمیت می باشد.

فونداسیون ها اهم از نواری، گسترده، منفرد و … در سازه های بتنی و فولادی کاربرد دارند، متره فونداسیون شامل؛ قالب بندی فونداسیون، متره آرماتورهای فونداسیون همانند خرک ها، شبکه های تحتانی و فوقانی، آرماتورهای برشی و …، بتن ریزی و … می باشد.

متره و برآورد فونداسیون

متره و برآورد فونداسیون

نکات مهم در متره و برآورد فونداسیون :

در متره و برآورد فونداسیون، یکی از اختلافاتی که همواره در پروژه ها دیده می شود، در خصوص قالب بندی بتن مگر است، برخی از همکاران عقیده دارند که به جهت قالب بندی بتن مگر، اضافه پرداختی نباید در نظر گرفته شود، اما مطابق با فصل پنجم و ششم از فهرست بهای رشته ابنیه 1399، قالب بندی بتن مگر با قالب چوبی، از ردیف 050102 و قالب بندی فولادی از ردیف 060102 قابل پرداخت می باشد.

یکی دیگر از موارد اساسی متره و برآورد فونداسیون مربوط به آرماتور های خرک در فونداسیون می باشد. 

خرک ها آرماتورهایی هستند که مابین میلگردهای شبکه فوقانی و تحتانی فونداسیون جهت تامین ایستایی دو شبکه در محل دقیق خود، تعبیه می شوند. نکته حائز به اهمیت این است که پاشنه خرک روی آرماتورهای شبکه تحتانی قرار می گیرد، پس در هنگام محاسبه ارتفاع خرک، علاوه بر کاور، به اندازه قطر میلگردهای شبکه های تحتانی نیز باید از ارتفاع کسر گردد.

میلگرد همبندی یا میلگرد شابلون: میلگردهای همبندی یا شابلون میلگردهایی هستند که راستای میلگردگذاری را مشخص می نمایند).

برخی از همکاران عقیده دارند که میلگرد همبندی یا شابلون نبایستی در مقادیر متره کارکرد پیمانکار پیش بینی گردد، بدین لحاظ بهتر است پیمانکار قبل از اجرای میلگرد همبندی، دستور کاری مبنی بر اجرای این میلگرد را اخذ نماید.

 البته در خصوص متره میلگردهای همبندی فونداسیون و دعوی مربوط به پرداخت آن به طور کامل در دوره آموزش متره و برآورد پرداخته ایم.

آرماتور رامکا: رامکا عبارت است از میلگردی که به جهت تامین فاصله از بر قالب تا بر میلگرد های ستون یا دیوارهای برشی و دیوار حائل، مورد استفاده قرار می گیرد، معمولا رامکا به صورت طولی و عرضی و به همان اندازه طول و عرض مقطع بتنی پیش بینی می شود.

علاوه بر آن رامکا در تامین همباد بودن یا در یک راستا بودن ستون و دیوارها نیز کاربرد دارد.

یادآوری به جهت متره آرماتورهای مصرفی در سازه، از جداول لیستوفر بایستی استفاده گردد که به عنوان یکی از اجزای صورت وضعیت باید در نظر گرفته شود.

دوره های آموزشی همیار مترور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code