0
01732531274 (مشاوره و پشتیبانی)

تفسیر فهرست بها ابنیه | تفسیر کامل ردیف ها و آیتم های فهرست بها ابنیه

در این صفحه آموزش های رایگان تفسیر فهرست بها ابنیه و سایر فهارس بها که ترکیبی از آموزش های رایگان و نمونه جلسات پکیج ها میباشد بارگذاری میشوند. فهرست بها بخشنامه ای لازم الاجرا در طرح های عمرانی کشور و مرجع اصلی برآورد هزینه اجرای کار و پرداخت های ریالی میباشد که هر مهندس مشاور و پیمانکاری باید آن را به خوبی درک کرده باشد.

در این صفحه تفسیر فهرست بها ابنیه که پرکاربردترین فهرست بها در میان تمام فهارس بها ارائه شده توسط سازمان برنامه و بودجه است به همراه سایر فهارس بها پرکاربرد بارگذاری میگردد.

تفسیر کامل فهرست بها پایه رشته ابنیه

تفسیر فهرست بها - همیار مترور
تفسیر فهرست بها - همیار مترور

فهرست بها که بخشنامه ای لازم الاجرا در طرح عمرانی کشور می باشد، در دو برهه زمانی عموما کاربرد دارد؛

در زمان مناقصه؛ برآورد هزینه اجرای کار پروژه متناسب با خواسته های کارفرما توسط واحد تهیه کننده برآورد بایستی صورت پذیرد، مرجع ریالی برآورد هزینه اجرای کار، فهرست بها می باشد.

فهرست بها دفترچه ای است که متناسب با رسته های مختلف از جمله؛ ساختمان، راه و ترابری، مهندسی آب، کشاورزی و منابع طبیعی و … سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه ابلاغ می گردد که در آن بهای واحد عملیات های اجرایی براساس فصول پیش بینی شده که متناسب با عملیات های اجرایی می باشد، پیش بینی شده است.

یکی از مهم ترین فهارس بهای ابلاغی فهرست بهای رشته ابنیه و ابنیه صنعتی می باشد که در عموم پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

فهرست بهای رشته ابنیه شامل دستورالعمل کاربرد، کلیات، 29 فصل و 5 پیوست می باشد.

فصل بندی فهرست بها براساس عملیات های ساختمانی رایج هست، یعنی هر یک از فصل های فهرست بها متناسب با فعالیت های اجرایی گوناگون در روند ساخت پیش بینی گردیده اند.

فرضا فصل اول فهرست بهای رشته ابنیه، فصل عملیات تخریب و برچیدن

فصل دوم؛ عملیات خاکی با دست

فصل سوم؛ عملیات خاکی با ماشین

فصل چهارم؛ عملیات بنایی با سنگ

و…

فصل هفتم؛ کارهای فولادی با میلگرد

فصل هشتم؛ بتن درجا

فصل نهم؛ کارهای فولادی سنگین

فصل دهم؛ سقف تیرچه و بلوک 

و …

فصل بیست و نهم؛ کارهای دستمزدی می باشد.

 هر یک از فصول فهرست بها، شامل مقدمه فصل که خود شامل الزامات عمومی (مشخصات عمومی برای عملیات های اجرایی مختلف آن فصل مشخص)، الزامات گروه های مختلف (شامل الزاماتی که برای هر یک از گروه های پیش بینی شده در آن فصل مشخص در نظر گرفته شده است) و  عملیات های اجرایی مختلف شامل شماره ردیف، شرح ردیف، واحد ردیف و بهای واحد می باشد، تقسیم شده است.

 

برای مثال؛

در فصل هشتم با عنوان بتن درجا، 

برای تهیه و اجرای بتن با شن و ماسه طبیعی یا شکسته، با 100 کیلوگرم سیمان در مترمکعب بتن با واحد مترمکعب 1651500 ریال پیش بینی شده است.

همچنین برای تهیه و اجرای بتن با شن و ماسه طبیعی یا شکسته، با مقاومت فشاری مشخصه 30 مگاپاسکال با واحد مترمکعب، 2356200 ریال پیش بینی شده است.

که در واقع برای اجرای 1 مترمکعب بتن با مشخصات فوق، 2356200 ریال قابل پرداخت است.

 

چرا تفسیر فهرست بها مهم است؟

 

در حین اجرای کار؛ پیمانکاران پس شرکت در مناقصه و اعلام برنده مناقصه توسط مناقصه گزار، در حین اجرای پروژه براساس ردیف های فهرست بهای صورت وضعیت های کارکرد خود را براساس قیمت های فهرست بها تهیه و تنظیم  با اعمال ضریب پیشنهادی حاصل شده، کارکرد های ماهیانه خود را مطالبه می کنند.

 

در واقع فهرست بها مرجعی فنی و ریالی برای پرداخت عملیات های اجرایی در کارهای نسبتا بزرگ به شمار می آید و تسلط بر آن یکی از مهم ترین مهارت های بازار کار مهندسی عمران می باشد.

در دروه جامع مترور حرفه ای که خود 80 ساعت آموزش متره، تفسیر فهرست بها و صورت وضعیت نویسی می باشد،  40 ساعت را برای آموزش کامل، کاربردی و پروژه محور، تفسیر فهرست بهای رشته ابنیه در نظر گرفته ایم.

در دوره جامع آموزشی مترور حرفه ای، ابتدا به تفسیر دستورالعمل کاربرد فهرست بها، کلیات فهرست بها، تقسیر بند به بند و ردیف به ردیف 29 فصل فهرست بها همراه با تصاویر و ویدیوهای اجرایی مربوط، مصالح شناسی، روش های اجرای در چارچوب فهرست بها و شفاف سازی 5 پیوست فهرست بها به طور کامل پرداخته ایم.

 

دوره های آموزشی همیار مترور

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *