آموزش متره و برآورد استفاده می کنند. کلیات […]" />
0
01732531274 (مشاوره و پشتیبانی)

پکیج جامع مترور حرفه ای (Professional Estimators)

مولف و مدرس: مهندس محمد کرایلو

این دوره همراه با کتاب شرح تفصیلی فهرست بهای رشته ابنیه ارائه می شود.

مدت دوره: 80 ساعت آموزش ویدیویی

تعداد جلسات: 99 جلسه

0
مهندس از دوره آموزش متره و برآورد استفاده می کنند.

کلیات دوره آموزش متره و برآورد:


اول از همه باید این نکته گفته بشه که سرفصل های این دوره متره و برآورد برای سه قشر فعال در صنعت ساختمان یعنی دانشجویانی که هنوز وارد بازار کار نشدند، کارشناسان مشغول در دفاتر فنی پروژه های عمرانی و مدیران پروژه بسته شده. پس نیاز به هیچ پیش نیاز خاصی برای این دوره نیست و مباحث رو از سطوح پایه و بیسیک شروع می کنیم و تا تخصصی ترین موضوعات پیش میریم ما در دوره آموزش متره و برآورد روی سه موضوع متره، تفسیر فهرست بها و صورت وضعیت نویسی در ۹۹ جلسه و بیش از ۸۰ ساعت آموزش ویدیویی متمرکز شدیم.

فاز دوم آموزش:

اما در مرحله دوم که یکی از مهم ترین مهارت های بازار کار هم به حساب میاد به سراغ فهرست بها میریم.

فهرست بهای ابنیه که شامل دستورالعمل کاربرد، کلیات، ۲۹ فصل و ۵ پیوست هست رو به طور کامل شخم می زنیم… یعنی بند به بند و ردیف به ردیف کل فهرست بهارو تا سال ۱۳۹۸ تفسیر میکنیم.

زمانی که داریم براتون فهرست بها رو تفسیر میکنیم به مصالح شناسی، استاندارد مصالح و روش های اجرا در چارچوب فهرست بها هم می پردازیم. میدونین داستان چیه ما تو پروژه هامون یه سری محصولات و مصالح رو براساس نام تجاری و اسم های رایج می شناسیم… اما فهرست بها ادبیات دیگه ای داره پس تو این دوره یاد می گیریم ادبیات فهرست بهارو با ادبیات بازار کار تطبیق بدیم. یعنی مثلا فهرست بها  در ردیف ۱۶۰۷۰۴ عنوان می کنه تاوه فلزی ماندگار، اما در بازار کار به ردیف ۱۶۰۷۰۴ گفته میشه سقف عرشه فولادی. یا فرضا فهرست بها در ردیف ۰۸۰۳۱۲ و ۰۸۰۳۱۳ عنوان می کنه ملات روی بتن کف برای مقاومت در برابر سایش، اما در بازار کار به ردیف های مذکور، آرملات یا هارد ملات گفته میشه.

و بدونید برای هر بند و هر ردیف از فهرست بها یک تصویر و یا ویدیو اجرایی در نظر گرفتیم که شما به صورت کاملا مصور در محیط شبیه سازی شده به یک کارگاه واقعی، بر فهرست بها مسلط بشید.

فاز اول آموزش:

فاز اولی که در این دوره بهش می پردازیم بحث متره هست، ما در این دوره به متره صفر تا صد یک سازه بتنی و فولادی رو از مرحله گودبرداری، اسکلت، سفت کاری، نازک کاری و تا شیب بندی بام پرداخته ایم. اما این متره کردن صرفا این نیست که بهتون بگیم دیواری با ارتفاع ۲ متر و طول ۵ متر داریم… در واقع داستان متره کردن از اونجایی شروع میشه که فرض می کنیم در محیط پروژه به ما یک نقشه AFC یا نقشه های جهت اجرا میدن… و ما به عنوان یک مهندس مترور باید تمام آیتم های لازم در خصوص سازه و معماری رو متره کنیم. پس شما علاوه بر متره کردن، نقشه خوانی سازه و معماری رو هم کامل یاد می گیرید.

و یک نکته خیلی مهم تر اینکه هر عملیاتی رو که متره می کنیم همزمان شروع می کنیم به انتخاب ردیف از فهرست بها… یعنی مثلا برای یک کرسی چینی ساده علاوه بر متره خود کرسی که شامل آجرکاری باشه، اندود روی و اطراف کرسی، لیسه ای کردن اندود، ایزوگامی که روی کرسی اجرا میشه و هر عملیاتی که به کرسی چینی ربط داره رو متره و صورت وضعیت می کنیم.

فاز سوم آموزش:

و اما نوبت می رسه به آموزش صورت وضعیت نویسی… ما در پکیج جامع مترور حرفه ای، فقط صورت وضعیت نوشتن رو یاد نمیدیم… بلکه اول بخشنامه های مربوط به صورت وضعیت نویسی کارکرد و تعدیل آحاد بها یعنی بخشنامه ۷۶۵۷۴ و بخشنامه ۱۷۳۰۷۳ رو کامل تفسیر و تشریح می کنیم. سپس در جایگاه پیمانکار، صورت وضعیت رو تهیه و تنظیم می کنیم. بعد از آن در جایگاه مهندس مشاور، به صورت وضعیت رسیدگی می کنیم. و نهایتا در جایگاه کارفرما پس اعمال کسورات قانونی قراردادها، صورت وضعیت رو ابلاغ می کنیم. یعنی دقیقا در سه عامل اصلی هر پروژه به تهیه و تنظیم و رسیدگی و ابلاغ صورت وضعیت می پردازیم. در خصوص صورت وضعیت نویسی پس از اینکه بخشنامه ها رو تفسیر کردیم، نوبت میرسه به آشنایی با ضرایب صورت وضعیت ها، فرم های صورت وضعیت نویسی، نکات فنی و ترفندهای صورت وضعیت نویسی که فرضا چه زمانی مصالح پای کار رو بیشتر درج کنیم چه زمانی مصالح پای کار رو کمتر درج کنیم اگه ناظر و کافرما صورت وضعیتمون رو خط زدن چجوری رفتار کنیم … و در واقع هرچیزی که راجب به صورت وضعیت کارکرد و تعدیل باید بدونید رو بررسی می کنیم.

نمونه جلسات متره ، فهرست بها و صورت وضعیت نویسی

پرسش و پاسخ های متداول

اگر باز هم سوالی برای شما باقی مانده از بخش تماس با ما ، اقدام به ارسال پیام کنید

برخی از نتایج کاربران دوره آموزش متره و برآورد

از پکیج جامع مترور حرفه ای، ارگان های کارفرمایی، مهندسین مشاور و پیمانکاران برتر کشور استفاده می کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *