انتقاد از سیستم نظام آموزشی دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه های فنی و مهندسی در رشته هایی همچون عمران و معماری بی محل نمی باشد، چراکه با پیش بینی صرفا 1 الی 2 واحد درسی برای متره و برآورد، در کمرنگ کردن جایگاه پر اهمیت مهندسان مترور، مهارت متره و برآورد، فرصت های شغلی متره و برآورد نقش بسزایی داشته اند که بی اهمیتی دانشجویان در رشته های مهندسی از جمله مهندسی عمران و معماری به متره و برآورد که خود دانشی اشتغال زا می باشد، نتیجه دیگر آن می باشد.

از آنجا که پودمان شغلی مهندسی مترور و دانش متره و برآورد یکی از ارکان مهم پروژه ها پیش از شروع پروژه به حساب می آید، در سلسله ویدیوهایی مهندس محمد کرایلو، در خصوص زمان فعالیت، نحوه فعالیت، جایگاه شغلی مهندسان مترور و تعرفه خدمات متره و برآورد در شرکت های مهندسان مشاور، مهندسان پیمانکار و سازمان های کارفرمایی توضیحاتی را به شما مهندسان عزیز ارائه می دهد.

بازارکار و تعرفه های متره و برآورد

فرصت های شغلی متره و برآورد

متره و برآورد جز آن دسته از مهارت های مهندسی می باشد که هم قبل از اجرای پروژه و هم در زمان اجرای پروژه جز لاینفک هر پروژه ای می باشد، لذا فرصت های شغلی مناسبی برای مهندسان مترور در پروژه های اجرایی فراهم است که در ادامه به آن می پردازیم.

ورود به بازار کار متره و درآمد زایی از آن

شرط اول ورود به بازار کار در تمام علوم مهندسی و مخصوصا متره و برآورد کسب مهارت لازم برای انجام آن تخصص و خدمات می باشد. یکی از مهم ترین ارکان هر پروژه قیمت تمام شده پروژه می باشد که این موضوع برای سازمان های کارفرمایی و حتی کارفرمایان حقیقی نیز بسیار مورد توجه است.
متره و برآورد در پروژه ها عامل اصلی در تعیین مقادیر کارکرد پیمانکار، برآورد هزینه اجرای کار پروژه، تعیین مصالح مصرفی مطابق با متره مصالح و به طور کلی گردش مالی کارفرما برای به ثمر رساندن پروژه است، این وظیفه بسیار مهم در ید مهندسان مترور می باشد. بنابراین خدمت متره و برآورد به همراه صورت وضعیت نویسی در پروژه ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و سبب همین موضوع حوزه ی دفتر فنی که یکی از پودمان های شغلی آن مربوط به مهندسان مترور می باشد، به عنوان کارخانه پولسازی پیمانکاران شناخته شده و مهندسان مترور از حقوق و مزایای مناسبی برخوردارند.

بعد از کسب مهارت های لازم در حوزه ی متره و برآورد میتوانید در جایگاه مهندس مشاور برای تهیه برآورد هزینه اجرای کار پروژه، مهندسان پیمانکار برای تهیه و ارائه پیشنهاد قیمت و همچنین تهیه صورت وضعیت در حین انجام کار، دستگاه نظارت مقیم به عنوان نماینده مهندس مشاور در کارگاه و همچنین به عنوان دفتر فنی سازمان های کارفرمایی به جهت رسیدگی و نظارت برعملکرد کلی پروژه، وارد پروژه های عمرانی شده و درآمد زایی نمایید. 

تعرفه خدمات متره و برآورد

یکی از ویژگی های مهارت متره و برآورد این است که مهندسان مترور برخلاف مهندسان ناظر و مهندسان محاسب، نه محدودیت متراژ برای انجام پروژه دارند و نه تعرفه مشخصی از طرف سازمانی ذی ربط تعیین شده است، لذا در صورت داشتن مهارت کافی در این زمینه می توان درآمد مناسبی که مهندس مترور تعیین کننده آن است را کسب نماید.

تعرفه خدمات متره و برآورد و صورت وضعیت نویسی به سه روش رایج توافق می گردد.
تعرفه متراژی:
تعرفه متراژی که تعرفه رایج در بازار کار هست، از متری 1000 تا 8500 تومان در بازار متغییر است.

توضیح: هرچه متراژ پروژه کوچکتر باشد، تعرفه مربوط با قیمت بالاتری باید پیشنهاد گردد و هرچه متراژ پروژه بزرگ تر باشد، تعرفه پایین تری باید پیش بینی گردد.

تعرفه درصدی: این نوع پیشنهاد قیمت به طور معمول برای تهیه صورت وضعیت ها کاربرد دارد، به صورتی که پس محاسبه مبلغ صورت وضعیت، درصدی بین 1 تا 5 درصد مبلغ صورت وضعیت به عنوان حق الزحمه مهندسان مترور تعیین می گردد، این روش برای تهیه صورت وضعیت با مبلغ ناخالص کارکرد بیش از 100 میلیون توصیه می شود.

تعرفه قیمت مقطوع: تعرفه قیمت مقطوع یا اصطلاح بازاری آن “چکی” به حالتی گفته می شود، که مقطوعا مبلغی برای انجام کار توافق می گردد، این تعرفه چه برای خدمات متره و برآورد و همچنین صورت وضعیت نویسی کاربرد دارد.

7 نکته اساسی برای تعرفه خدمات متره و برآورد

  1. نکته: مهندسان مترور در پیشنهاد قیمت خود، عواملی همچون نوع سازه، تیپ بندی سازه، گزارشات خروجی پروژه شامل، ریز متره، متره مصالح، متره و برآورد، تهیه اسناد مالی مناقصه، صورت وضعیت نویسی، آیتمایز کردن ریزمتره هایی که از قبل صورت پذیرفته و .. را باید مد نظر قرار داده و سپس پیشنهاد قیمت خود را ارائه نمایند.

  1. نکته: برای پروژه ها با متراژ کمتر از 2000 مترمربعی، تعرفه خدمات متره و برآورد به صورت متری 5000 تا 8500 تومان می باشد.

برای پروژه ها با متراژ تا 5000 مترمربع، تعرفه خدمات متره و برآورد به صورت متری از 3500 تا 5000 تومان می باشد.

برای پروژه های بالای 5000 مترمربع تا 10000 مترمربع، تعرفه خدمات متره و برآورد به صورت متری تا 2500 می باشد و حداقل متری 1300 تومان.

برای پروژه های با متراژ بیش از 10000 مترمربع، تعرفه خدمات از متری 1000 تومان تا متری 2000 تومان متغیر است.

  1. نکته: لازم به یادآوریست، هرچه نقشه ها و مشخصات مربوط، اصطلاحا نسبت به هم تیپ در نظر گرفته شده باشد، قیمت پیشنهادی کمینه، بایستی ارائه گردد و هرچه تنوع در نقشه ها و مشخصات پروژه در نظر گرفته شده باشد، قیمت پیشنهادی به تناسب بیشتری ارائه می گردد.

  2. نکته: اصولا انجام خدمات متره کارکرد، با هزینه کمتری نسبت به خدمات متره مصالح باید صورت پذیرد، چراکه برای ارائه خدمات متره مصالح بایستی ابتدا متره کارکرد انجام شود و سپس مقادیر متره مصالح تعیین گردد.

  3. نکته: ارائه جداولی همچون جدول لیستوفر جز وظایف یک مهندس مترور می باشد و هزینه مازادی برای این موضوع در طرح پیشنهاد قیمت نباید، لحاظ گردد چراکه می توان این قیمت را تعرفه پیشنهادی لحاظ نمود و به عنوان خدمات مجزا در نظر نگرفت. (اصول ارتباطات برای جذب کارفرما و پروژه)

  4. نکته: خدمات متره و برآورد شامل 2 بخش می باشد، بخش اول تهیه و تنظیم اسناد و بخش دوم ارائه و دفاع، کارفرمایان محترم در نظر داشته باشند که حتی در صورت ارائه ضرایب پرت برای متره مصالح، مهندس مترور موظف به ارائه ضرایب از منابع مشخص همچون نشریات سازمان برنامه و بودجه کشور می باشد، این ضرایب برای عموم مصالح پیش بینی شده است و در صورت عدم پیش بینی مهندس مترور موظف است، مطابق با نقشه های اجرایی و مشخصات فنی، کارسنجی مربوط را به صورت آکادمیک و میدانی انجام داده و گزارشات مربوط را مطابق با کارسنجی صورت پذیرفته در جلسه دفاع مطرح نماید.

  5. نکته: قیمت های متراژی در کارهایی که متشکل از بخش سیویل و مکانیکال و الکتریکال می باشد، برای کل پروژه اهم از بخش سیویل (عمران و معماری)، مکانیکال و الکتریکال باید تواما ارائه گردد.

مهارت لازم متره و برآورد را میتوانید با دوره های آموزشی همیار مترور کسب نمایید که لینک دوره ها در پایین همین صفحه برای شما پیش بینی گردیده است.

دوره های آموزشی همیار مترور

سبدخرید

بستن (Esc)

ورود

بستن (Esc)

سایدبار