صفحات اصلی

آموزش متره و برآورد قالب بندی | متره انواع قالب بندی فلزی، چوبی و آجری

آموزش متره و برآورد قالب بندی

آموزش های رایگان متره و برآورد قالب بندي تير و ستون همیار مترور به ‌صورت متني و ویدئویی، به صورت کاملا پروژه محور و اجرایی پیش بینی شده است.

با این آموزش های رایگان که در قالب حدود بیش از 1 ساعت می‌باشد، شما می‌توانید با نحوه متره انواع قالب بندي المان هاي سازه اي اعم از تير، ستون و پي آشنا شوید. لازم به ذکر است که این آموزش ها برگرفته از نکات روز پروژه های عمرانی در حوزه‌ی دفتر فنی می‌باشند.

متره و برآورد قالب بندی تیر و ستون

قالب بندی چوبی و فولادی یکی از آیتم های بسیار مهم در اجرای ساختمان های بتنی و نیز فونداسیون هر ساختمانی است.مجموعه قالب و داربست که شامل رویه قالب، بدنه قالب، پشت بندها، چپ و راست ها، پایه هایقائم و کمرکش های افقی است، باید بتن را در شکل موردنظر و در محدوده رواداری های مجاز نگاه داشته،نمای دلخواه را به سطح بتن بدهد و وزن بتن را تا هنگام سخت شدن و کسب مقاومت کافی تحمل نماید.

همچنین قالب باید بتن را در مقابل صدمات مکانیکی حفظ کرده، از کم شدن رطوبت بتن و نشت شیره آن جلوگیری نماید، در مقابل سرما و گرمای محیط عایقی مناسب باشد، میلگردها و سایر اجزا و قطعاتی را که در داخل بتن قرار میگیرند در محل موردنظر نگاه داشته، در برابر نیروهای ناشی از لرزاندن و مرتعش ساختن بتن مقاومت نماید و از بتن، بدون آسیب رساندن به آن، جدا گردد.

قالبها باید چنان ساخته شوند که با رعایت رواداریهای مجاز عضو و قطعه بتنی، مطابق نقشه های اجرایی ریخته شود. قالبها باید پس از هر بار مصرف، تمیز شده و در محلی دور از تأثیر سوء عوامل جوی و صدمات مکانیکی نگهداری شوند.

چنانچه کیفیت سطح تمام شده بتن حائز اهمیت باشد، نباید از قطعات قالب که در مراحل قبلی صدمه دیده اند، برای این گونه سطوح استفاده شود. به واسطه ملاحظات زیست محیطی، پیشنهاد می گردد به جای قالب های چوبی از قالب های فولادی در پروژه های اجرایی استفاده گردد.

همچنین به واسطه استفاده مکرر از قالب های فولادی و عدم آسیب زودهنگام به قالب های فولادی، هزینه تمام شده قالب های فولادی در پروژه به مراتب کمتر از قالب بندی چوبی خواه بود.

آموزش متره و برآورد قالب بندی
آموزش متره و برآورد قالب بندی

قالب بندی تیر

قالب بندی تیر ها متشکل از قالب کف تیر و قالب های جانبی می باشد. لازم به ذکر است در سقف های تیرچه و بلوک، قالب بندی جانبی صرفا برای آن قسمت که ارتفاع بیشتری از ارتفاع سقف دارد، صورت می پذیرد به ادبیات دیگر، قالب بندی قسمت آویز تیر، صرفا قالب بندی می گردد.

نحوه متره و برآورد قالب بندی تیر:

واحد متره قالب بندی براساس فهرست بهای رشته ابنیه 1399، متر مربع می باشد، اما مهم ترین نکته در متره قالب بندی این است که در اندازه گیری قالب بندی ها، سطوحی از قالب که در تماس با بتن است، ملاک محاسبه قرار می گیرد. به عبارت دیگر در صورتی که قالب بندی مازاد بر اندازه های مورد نیاز انجام شود، در متره ها نباید پیش بینی گردد، این موضوع در فونداسیون ها به طور معمول دیده می شود.

قالب بندی ستون ها:

مهم ترین نکته برای اندازه گیری قالب ستون ها دو موضوع ذیل است:

در مورد ستون اولین طبقه روی پی و یا ستون محوطه روی پی ، ارتفاع ستون نسبت به رقوم روی پی و در طبقات بعدی ، ارتفاع ستون نسبت به کف همان طبقه. در مورد تیر یا دال (تاوه) ارتفاع متوسط از روی کف طبقه یا هر نوع سطح سازه ای دیگری که پای نگهدارنده های قالب بندی بر آن ها اتکا دارند تا سطح زیرین بتن تیر یا دال.

مثال:

مطلوب است محاسبه طول قالب ستون c1 ؟

برای محاسبه طول قالب بندی ستون ابتدا باید طول ستون در هر مقطع مشخص شود که به این صورت محاسبات را برای بدست آوردن ارتفاع قالب بندی ستون انجام میدهیم.

ضخامت تیر –  تراز روی فونداسیون – کد طبقه فوقانی = ارتفاع قالب بندی

0.45 – (0.3-) – 3.4) = 3.25

در گام بعدی، به محاسبه مقطع ستون می­پردازیم: 

 

نکته:

در صورتی که در پلان جانمایی ستون ها، یک تیپ ستون در چند محور موجود باشد، می توان تواما متره مربوط به آن را انجام داد.

دوره های آموزشی همیار مترور

صفحات مهم آموزشی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code